ÚOK pre exotického vtáctva - správa za volebné obdobie 2000 - 2004
ÚOK pre chov exotického vtáctva pracovala od VIII.zjazdu SZCH v sedemčlennom zložení pod vedením predsedu MUDr.Straku, CSc. Svoju činnosť v rámci štvorročného funkčného obdobia zamerala na riešenie aktuálnej problematiky chovateľského odboru s dôrazom na plnenie nasledujúcich úloh.
- zastupovanie záujmov chovateľov exotického vtáctva SZCH v styku s MŽP SR a orgánmi štátnej správy v procese tvorby legislatívy týkajúcej sa CITESu a jeho uplatňovania na Slovensku . Rovnako spolupráca s MŽP na projektoch týkajúcich sa implementácie CITES a príslušnej legislatívy EU .
- spolupracovať s COM / Svetovou ornitologickou federáciou / a aktívne sa zúčastňovať na zasadnutiach kongresu COM a výstavných podujatiach
- aktualizovať štandardy exotického vtáctva a zosúľadiť ich s požiadavkami COM
- propagovať chovateľský odbor a rozširovať členskú základňu pravidelným pori
adaním celoštátnych exotárskych výstav
propagovať exotársky odbor publikovaním v chovateľskej tlači doma aj v zahraničí
spolupracovať s exotárskymi chovateľskými klubmi
spolupracovať s ÚOK okrasního ptactva ČSCH a ďalšími exotárskymi subjektami
K bodu
“ zastupovanie záujmov chovateľov exotického vtáctva v styku s MŽP SR a orgánmi štátnej správy ...
Hneď po VIII.zjazde bola vytvorená zvláštna komisia v zložení Straka, Vávra, Jaška, Forisch ,Kmeť a Bruteničová, ktorá sa zamerala na problematiku súvisiacu s CITESOM a jeho uplatňovaním na Slovensku . Komisia kontaktovala už v septembri roku 2000 právneho zástupcu, s ktorým bola v novembri 2000 uzatvorená zmluva za účelom vykonania právneho zastúpenia pri všetkých úkonoch smerujúcich k podaniu sťažn
osti na Ústavný súd vo veci preskúmania zákonnosti zákona číslo 287/1994 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a príslušných ustanovení vzťahujúcich sa na chov exotického vtácta a označovania vtákov .
Už v septembri 2000 vyvolala
táto komisia rokovanie s pracovníkmi MŽP SR, Inšpekcie ŽP, Colného riaditeľstva a Štátnej veterinárnej správy za účelom prejednania sporných bodov vyhlášky č .93/1999 Z.z. o chránených rastlinách a chránených živočíchoch a ich spoločenskom ohodnocovaní . Po tomto rokovaní vypracovala komisia všetky pripomienky vznesené voči uvedenej vyhláške a jej uplatňovaniu do písomnej podoby . Materiál bol odovzdaný počas prijatia členov komisie a štatutárov Zväzu v Národnej Rade SR predsedovi výboru pre životné prostredie a ochranu prírody dr.Ambróšovi .Tento bol počas prijatia konkrétne zainteresovaný do problematiky a prisľúbil intervenciu. Snahou komisie bolo okrem iného dosiahnuť v spolupráci s právnikom aj predĺženie lehoty , počas ktorej bolo možné zaregistrovať chované vtáctvo a udeliť mu legálny pôvod a to zo zákonom stanoveného termínu do 31.3.1995 až do 31.12.1995. V tejto súvislosti bol oslovený osobne minister ŽP SR počas rokovania s členmi pracovnej komisie, ktorý reagoval zamietavo. Zamietnutie zdôvodnil nemožnosťou novelizovať príslušné ustanovenie zákona č.287/94 z časových dôvodov a doporučil riešiť sporné otázky v správnom konaní .
Do prvej polovice roku 2001 komisia pripravila a odovzdala právnemu zástupcovi všetky podklady potrebné k spracovaniu podania na Ústavný súd. V júni 2001 pripomienkovala pracovná komisia návrh pripravovaného
zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín a zaslala na MŽP SR pripomienky k už jeho paragrafovému zneniu . V auguste 2001 sa zapojila do pracovnej skupiny Reference group vytvorenej na MŽP SR za účelom riešenia projektu Implementácia CITES a príslušnej legislatívy EÚ v spolupráci s odborníkmi z Dánska.
Nespokojnosť chovateľov vyústila 19.10.2001 do protestného mítingu proti pripravovanému zákonu organizovanému pred MŽP SR za účelo
m upozornenia verejnosti na pripravovaný zákon . SZCH zostavil a odovzdal ministrovi ŽP SR protestný list s ponukou na spoluprácu a konkrétnu pomoc pri tvorbe zákona.
22.11.2001 sa zástupcovia komisie zúčastnili spoli s ďalšími chovateľmi a organizáciami odborného seminára organizovaného Slov.agentúrou ŽP SR a MŽP SR k pripravovanému zákonu o obchodovaní s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín . Nespokojnosť SZCH, Slovenského klubu sokoliarov, Chovateľov ohrozených druhov sa sformulovala na
tomto seminári do konkrétnych pripomienok voči predstavenej podobe zákona, tieto boli za účasti kompetentných pracovníkom ministerstva ŽP spísané a jednotlivé subjekty požiadané o vypracovanie návrhov na ich riešenie .Za SZCH pripravil návrhy právny zástupca a tieto boli do 15.12.2001 odovzdané na MŽP SR.
26.11.2001 sa v snahe medializovať problematiku okolo pripraveného zákona a upozorniť verejnosť na jeho dopad na chovateľstvo konala tlačová beseda poriadaná SZCH za účasti zástupcov tlače , rozhlasu aj televízií . Títo dostali Vyhlásenie chovateľov exotického vtáctva, ktoré podrobne mapovalo problematiku, reagovalo na obvinenia z pašeráctva a obsahovalo požiadavky chovateľov. V médiach sa objavili reakcie a tiež rozhovory mapujúce pripravovaný zákon a z neho plynúce nezrovnalosti .V decembri 2001 boli priamo oslovení a zainteresovaní aj poslanci v parlamente .
17.januára 2002 sa Straka, Jaška, Bruteničová a Vávra zúč
astnili spolu so zástupcami sokoliarov a CHO D- u rokovania v parlamentnom Výbore pre ŽP SR .TU predložili svoje pripomienky k navrhovanému zákonu, z ktorých dve boli akceptované .
19.februára 2002 bol zákon v parlamente schválený a do platnosti vstúpil 1.7.2002 ako Zákon
č.237/2002 o obchode s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín. Chovatelia boli upovedomení o povinnosti zo zákona nahradiť registračné číslo evidenčným. Ani po schválení zákona neustala snaha o jeho zmenu, pred parlamentnými voľbami bola snaha o iniciovanie jeho novelizácie za pomoci poslancov a organizovaná petičná akcia . V roku 2002 sa komisia obrátila s konkrétnymi otázkami súvisiacimi s uplatňovaním zákona na MŽP SR a Slovenenskej inšpekcie život.prostredia SR a odpovede zverejnila v chovateľskej tlači.
Komisia prerokovala a zhodnotila v úvode roku 2003 postup právneho zástupcu povereného sprac
ovaním podania na Ústavný súd a konštatovala nespokojnosť s konkrétnymi výsledkami. V apríli 2003 bol požiadaný o vrátenie poskytnutej zálohy a po dohode s chovateľmi, ktorí do zbierky prispeli, je suma k dispozícii na krytie nákladov spojených s prácami okolo prijatého zákona.
Ešte v decembri 2002 bol
SZCH oslovený s ponukou účasti na projekte pre STV mapujúcom tzv.” Vtáčiu kriminalitu “ Pilotného dokumentu a následnej živej diskusie v televízii za účasti ochranárov, poľovníkov a Ministerstva vnútra SR sa v r.2003 zúčastnila Bruteničová.
V januári 2oo3 sa konal aj odborný seminár “ Spoločne proti vtáčej kriminalite “ poriadaný Spoločnosťou pre ochranu vtáctva na Slovensku, kde SZCH zastupovali Bruteničová a Vávra. Účastníkmi za chovateľov boli zástupcovia chovateľských organizácií – SZCH, Sl
ovenský klub sokoliarov a CHOD, ktorí aj za účasti zahraničných hostí prezentoval výhrady voči platnému zákonu.
V októbri 2003 bol oslovený nový právnik a vo februári 2004 sa uskutočnilo prvé pracovné rokovanie s ním a ďalšími zástupcami chovateľov smerujúce k podnetu návrhu na začatie konania o súlade právnych predpisov k Ústavnému súdu Slovenskej republiky . Tretí aprílový týždeň 2004 bol podnet
podaný SZCH na Generálnu prokuratúru SR za účelom ďalšieho konania.
K bodu “ Spolupráca s COM “
V záujme udržiavania kontaktov a získavania potrebných informácií o zmenách a novinkách sa zástupca SZCH ako riadny člen každoročne zúčastňoval kongresu COM počas Svetových šampionátov.
18. – 28.l.2001 to bola účasť na 49.SŠ v Portugalsku
17.- 28.1.2002 sa 50. SŠ vtáctva v Belgicku z poverenia komisie zúčastnil pán Kubica .Komisia zabezpečila
v roku 2002 dopravu expozície SZCH od piatich chovateľov, z ktorých najlepšie obstál pán Roland Petrík, keď jeho kanáre boli hodnotené 4 x 89 bodmi.
22. –26.1.2003 sa 51. SŠ vtáctva vo francúzskom Amiens zúčastnil MUDr.Straka,
CSc. SZCH mal reprezentovať jeden chovateľ so 4 kanárikmi, ktoré boli aj prihlásené, ale nedodané.
V roku 2004 sa 52.SŠ konal v Švajčiarsku a delegátom bol MUDr.Straka,CSc. Hoci doprava bola v spolupráci so zástupcami ČSCH vybavená , nezúčastnil sa ho ži
aden reprezentant SZCH.
K bodu “ Aktualizácia štandardov s požiadavkami COM “
Hneď na začiatku funkčného obdobia si členovia komisie rozdelili jednotlivé štandardy COM a zabezpečili ich preloženie . K dnešnému dňu komisia spracovala preklady štandardov COM pre výstavné andulky, farebné kanáre, postavové kanáre a drobné exoty – zebričky , pestúnky a ryžovníky. Štandardy boli v novembri 2003 odovzdané zadarmo posudzovateľom na školení doplnené o obrázky uvádzaných vtákov vo forme viazača, do ktorého budú postupne doplňované ďalšie preklady .
K bodu “ Propagácia chovateľského odboru cestou poriadana celoštátnych výstav exotického vtáctva “
Veľkú pozornosť venovala komisia výstavníckej činnosti, ktorá má prezentovať chovateľské výsledky a poskytnúť priestor na ich
porovnanie.
Ešte v roku 2000 sa v termíne od 27. –29.10.2000 konala v Dome techniky, Žilina celoštátna výstava exotického vtáctva ORNITA . Výstavu realizovanú na výbornej úrovni oboslalo 93 vystavovateľov zo SR aj ČR s 1199 vtákmi .
Komisia zvážila každoročné poriadanie ORNITY náročné z ekonomického aj chovateľského hľadiska a v roku 2001 ju neporiadalo, naši chovatelia sa zúčastnili 6. –7.10.2001 na Exote Olomouc poriadanej ČSCH.
Pre rok 2002 boli oslovené s ponukou na poriadanie ORNITY konkrétne ZO SZCH exotárske, z ktorých sa reálne o jej usporiadanie uchádzal Klub chovateľov papagájov so sídlom v Žiline . Komisia plánovala na výstavu dotáciu vo výške 250 000,- Sk a požadovala po jej skončení predloženie kompletného vyúčtovania príjmov a v
ýdajov . Pripravená zmluva nakoniec nebola podpísaná a náhradné riešenie sa našlo v Nitre, kde sa ORNITA uskutočnila počas VI.Celoštátnej výstavy zvierat v decembri 2002 na výstavisku AX. Vystavených bolo v samostatnom pavilóne 1292 kusov vtákov 78 vystavovateľmi zo SR a ČR. Komisia zabezpečila v spolupráci so štatutármi zväzu súčasne výrobu podstavcov pod klietky pre účely výstavy.
V roku 2003 sa konala tiež v ČR EXOTA Olomouc aj za účasti chovateľov zo SR . Nakoľko boli znovu podmienky na usporiadanie
ORNITY v Nitre počas VII.CV zvierat v decembri 2003 zostavila komisia výstavný výbor a v spolupráci s p.Forischom, Scherhauferom a Šúlovským zabezpečila výstavu . Nová komisia by mala zvážiť každoročné poriadanie celoštátnych výstav, nakoľko nízka účasť chovateľov nesvedčí o ich záujme vystavovať .
K bodu “ Propagovať exotársky odbor publikovaním v chovateľskej tlači doma aj v zahraničí”
Snahou členov komisie pána Forischa a Kmeťa začal od roku 2000 vychádzať exotársky slovenský časopis EXOTÁR, ktorého vydávanie bolo v roku 2002 ukončené. Od r.2002 začal za spolupráce s členmi komisie vychádzať časopis Magazín chovateľa, kde predseda komisie je členom redakčnej rady. Odborné články členov komisie , ale aj ďalších erudovaných chovateľov zo Slovenska sa stále častejšie objavujú v časopise Nová Exota, vychádzajúcom v ČR .
K bodu “ Spolupracovať s exotárskymi klubmi a usmerňovať ich činnosť “
Súčasne eviduje komisia šesť exotárskych klubov, aj keď niektoré z nich t.č. existujú len na papieri . Dva z nich vznikli počas volebného obdobia 2000 – 2004 - v októbri 2000 Klub chovateľov bažantov, vodnej hydiny, holúbkov a mäkkožravého vtáctva a v roku 2002 Klub chovateľov agapornisov. Na stabilnej úrovni pracujú Kluby chovateľov fareb. a postav.kanárikov a Klub chovateľov výstavných anduliek .V roku 2003 zaktivizovala komisia stagnujúcu činnosť Klubu chovateľov domestikovaného vtáctva a iniciovala zmenu jeho výboru. Podľa posledných informácií sa končí činnosť Klubu chovateľov papagájov, ktorý pracoval pred pár rokmi na dobrej úrovni.
K bodu “ Spolupráca s ÚOK
okrasního ptactva ČSCH a ďalšími exotárskymi subjektami.
Už v minulosti zavedená spolupráca pokračovala aj počas tohoto funkčného obdobia.
Realizovala sa prostredníctvom spoločných rokovaní oboch komisií na celoštátnych výstavách exotického vtáctva a zamerala na problematiku spoločnú chovateľom z
oboch štátov, okrem iného aj CITES .
V tejto oblasti komisia spolupracuje so zdru
žením Chovateľov ohrozených druhov a Slovenským klubom sokoliarov . V priebehu volebného obdobia bol zaregistrovaný Zväz chovateľov exotického vtáctva a Slovenský národný chovateľský spolok fareb. postavových kanárikov a krížencov.