Aktuality
 
 

Možnosť uplatnenia „drobnochovateľov“ v odvetví

chovu oviec a kôz

  

Slovenský zväz chovateľov (ďalej len SZCH) je záujmové združenie občanov, ktoré vzniklo na základe zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov. SZCH je zároveň členom Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku so sídlom v Banskej Bystrici. Zväz je právnická osoba s právnou subjektivitou registrovanou Ministerstvom vnútra SR, ktorá môže vo svojom mene nadobúdať práva a zaväzovať sa. Právna subjektivita je  priznaná aj nasledovným organizačným zložkám zväzu:

- základným organizáciám,

- oblastným organizáciám,

- chovateľským klubom.

                                         

            Na základe dobrovoľného členstva združuje chovateľov zvierat, v tomto prípade ide o chovateľov  oviec a kôz s cieľom zachovať genofond existujúcich čistokrvných plemien, resp. povolených krížencov a ďalej šľachtiť ovce a kozy. Základnou metódou je čistokrvná plemenitba v ojedinelých  prípadoch  zošľachťovacie kríženie. Chov oviec a kôz v podmienkach SZCH je v prvom rade zameraný na menej početné chovy (1 – 10 ks) u tzv. drobnochovateľov. Oblasť chovu oviec a kôz v SZCH zastrešuje Komisia pre ovce a kozy.

SZCH má záujem o udržanie stavov oviec a kôz, aj v prípade keď sa jedná o málo početné plemená, ale ich dovoz zo zahraničia, by si vyžadoval veľké investičné náklady. Jedná sa o plemená oviec ktoré vynikajú výbornými úžitkovými parametrami, či sa už v oblasti produkcii mlieka, s vynikajúcou  plodnosťou, resp. rastovými schopnosťami, ale aj o plemená oviec, ktoré sú náročnejšie na chovateľské prostredie a starostlivosť.

 

 

Kontrola úžitkovosti oviec a kôz u členov SZCH a jej význam pre chovateľa

            Na základe §  5 zákona NR SR č. 194/1998  Z. z. o šľachtení a plemenitbe hospodárskych zvierat Ministerstvo pôdohospodárstva SR poverilo SZCH výkonom úloh starostlivosti o rozvoj šľachtenia a plemenitby oviec a kôz u svojich členov. V súvislosti s týmto poverením, kontrolný dôverníci SZCH, na základe uzatvorených zmlúv s chovateľmi, vykonávajú kontrolu úžitkovosti (ďalej KÚ) u svojich členov. Prostredníctvom kontrolných dôverníkov je  usmerňovaná  plemenárska práca v chovoch oviec a kôz, napríklad zaraďovanie zvierat do plemenitby s preukazom o pôvode. Systém spracovania získaných dát z KU oviec a kôz je riešený počítačom, formou hromadného spracovania dát na Účelovom plemenárskom zariadení Štátneho plemenárskeho ústavu v Žiline.

            V rámci KÚ kontrolný dôverník zisťuje: živú hmotnosť jahniat a kozliat vážením v stanovených intervaloch, množstvo vyprodukovaného mlieka za laktáciu v súlade s metodikou,  percento oplodnenia, plodnosti a plodnosti na obahnenú bahnicu, resp. kozu. Zároveň kontrolný dôverník na požiadanie chovateľa označí zvieratá v súlade s platnou legislatívou. Podľa platnej legislatívy  EU, ktorá je záväzná pre Slovensko, rovnako aj pre ostatné členské krajiny,  musí mať každý chovateľ oviec a kôz svoje zvieratá označené. Je to požiadavka, ktorá platí aj v tom prípade, že chovateľ chová len 1 ovcu či kozu, bez ohľadu na vek a kategóriu (nie je rozhodujúce, či ide o jahňa, kozľa, barana, kastráta a pod.).

            V rámci KÚ na základe vzoriek mlieka odobratých kontrolnými dôverníkmi, zisťujú pracovníci Účelového zariadenia štátneho plemenárskeho ústavu SR so sídlom v Žiline (ďalej ŠPÚ SR) kvalitatívne vlastnosti mlieka (obsah tuku, bielkovín a laktózy). Rozbory mlieka sú hradené SZCH.

            Chovatelia oviec a kôz, po splnení stanovených podmienok, môžu produkovať plemenné barany, plemenné capy, plemenné jahničky a plemenné kozičky pre svoju potrebu, ale aj pre ďalších chovateľov. Práve na základe KÚ môžu chovatelia sledovať dosiahnuté produkčné parametre a na ich základe vyberať a ďalej rozmnožovať najlepších jedincov. Je rozdiel či  chovateľ chová bahnice, resp. kozy, ktoré dosahujú výbornú mliekovú úžitkovosť (u kôz aj 5 – 6 l/deň) alebo je produkcia mlieka len na úrovni 1,5 – 2,0 l na deň. Chovatelia zapojený do KÚ môžu produkovať plemenný materiál, pričom najmä u samčieho pohlavia nie je ich cena zanedbateľná  (cena východofrízskeho barana môže byť 18 000 až 20 000 Sk). Všetky plemenné barany a plemenné capy však musia prejsť hodnotením na nákupných trhoch, ktoré sú pravidelne organizované v mesiacoch máj až jún resp. august u plemenných capov.

 

                                                           

Ako sa stať členom SZCH a zapojiť do KU cestou SZCH?

            Celý proces je veľmi jednoduchý. V prvom rade chovateľ, ktorý má záujem stať sa členom SZCH, kontaktuje príslušnú základnú organizáciu SZCH vo svojom okrese. V prípade, ak v okrese neexistuje základná organizácia alebo chovateľ nemôže získať kontaktné údaje o nej, je možné kontaktovať tajomníčku Komisie pre ovce a kozy RNDr. Blanku Bruteničovú (kontaktné údaje sú uvedené nižšie). Základná organizácia resp. tajomníčka ho bude informovať o ďalšom postupe.

 

 

Komisia pre chov oviec a kôz pri SZCH záujem združovať chovateľov, zlepšiť ich ekonomickú situáciu zvýšením úžitkových parametrov, kvality chovaných zvierat, ale aj predajom zvierat. Zvyšovaním chovateľskej úrovne u jednotlivých chovateľov sa zvyšuje chovateľská úroveň v celom chove oviec a kôz na Slovensku.

 

 

Doc. Ing. E. Gyarmathy, CSc.

Predseda Komisie pre ovce a kozy pri SZCH.

 

 

Kontaktné údaje:

RNDr. B. Bruteničová

tajomníčka Odbornej komisie pre ovce a kozy 

Slovenský zväz chovateľov

Krížna ul. 44

824 76 Bratislava

tel. 02  - 555 75 034

 

hlavná stránka>

   

© 2004 SZCH | WEBMASTER> | ako domovská stránka> | mail> |