Aktuality
 
 
 
Zápisnica z Celoslovenského aktívu chovateľov mačiek, ktorý sa uskutočnil dňa 12.júna 2005 v Bratislave.

Prítomní: Ing.Ághová, Galbavá, Ing.Hradická, PardDr.Ivanková, Ing.Máčajová, PhDr.Malíková, MVDr.Mazúchová, RNDr.Nipčová, Poláčková, Poláková, Sabová, Smidová

 

1. Otvorenie.

Predsedníčka ÚOK p.Dr.Ivanková privítala prítomných a otvorila zasadnutie.

 

2. Správa o činnosti ÚOK a plemennej knihy za rok 2004.

Správu podala tajomníčka komisie RNDr.Nipčová. Plemenná kniha vydala za rok 2004 439 preukazov o pôvode, z toho pre plemeno mainské - 25, birma – 10, exotické – 24, kartúzske – 29, európske – 10, britské – 217, ragdoll – 11, bengálske – 3, perzské – 96, siamské 14. Počet priznaných chránených názvov chovu 46, zápis dovezených jedincov – 51, prevodka pre mačku vyvezenú do zahraničia – 21, počet priznaných titulov – 55.

      Tajomníčka komisie upozornila na najčastejšie chyby v používaní zápisného poriadku:

-          v krycom liste sa uvádzajú najprv kocúri potom mačky, mnohí chovatelia to nerešpektujú, čo sťažuje zápis do plemennej knihy

-          chovateľ zasiela plemennej knihe neskoro prihlášku na zápis mačiat, vzniká mnohokrát časová tieseň pre plemennú knihu aj chovateľa

-          pri prvom krytí niektorého z rodičov sa spoločne s krycím listom posiela kvalitná fotokópia PP, veľakrát je táto nečitateľná

-          názov chovnej stanice nesmie byť dlhší ako 15 znakov, pričom kód -  SK- sa nezapočítava k dĺžke názvu CHS

-          celé meno mačky spolu s CHS nesmie presahovať 50 znakov

-          o zápis dovezenej mačky treba požiadať do 8 týždňov po jej nadobudnutí

-          noví majitelia mačiek si nezapisujú svoju adresu a meno do príslušnej kolónky v PP

 

3. Správa o chove mačiek na Slovensku za r.2004.

Správu podala hlavná poradkyňa chovu p.Smidová na základe zaslaných dotazníkov na jednotlivé špecializované ZO. Členskú základňu ani počet mačiek nevieme presne vyčísliť, pretože naše dve najväčšie bratislavské organizácie, Bratislava 1 a Bratislava 3 hlásenie nezaslali z organizačných dôvodov. Chováme spolu 14 rôznych plemien v 117 farbách.

 

4. Informácia z Generálneho zasadnutia FIFE.

Informáciu podala PaedDr.Ivanková. Zasadnutie sa uskutočnilo v dňoch 24.-28.5.2005 v Malmo vo Švédsku. Zápis zo zasadnutia bol zaslaný funkcionárom jednotlivých ZO SZCHM a členom ÚOK e-mailom, okrem p.Smidovej, Galbavej, a ZO SZCHM Púchov.

 

5. Vyhodnotenie plnenia úloh z Celoslovenského aktívu v r.2004.

Správu podala predsedníčka komisie PaedDr.Ivanková. /viď prílohu/.

Dr.Ivanková – preloží Stanovy a Všeobecné pravidlá FIFe

Báliková – Výstavné pravidlá

Galbavá – pravidlá pre posudzovateľov, žiakov a stewardov

Dr.Ivanková, pomôžu v rámci možnosti Ing.Máčajová, a PhDr.Malíková – Chovateľské a registračné pravidlá, nakoľko ide o veľmi rozsiahly materiál

Ing.Máčajová – začala prekladať EMS kódy

Termín vydania uvedených materiálov - 1.1.2006

Preklad „Sprievodca pre organizátorov výstav“ bol prítomným rozdaný na aktíve.

 

6. Informácia o vytvorení Klubu chovateľov mačiek so sídlom v Bratislave.

Správu podala Dr.Ivanková. Ustanovujúca schôdza klubu sa uskutočnila dňa 21.5.2005 v Zálesí s počtom 14 členov. Jedným z cieľov novovytvoreného klubu bude pripraviť tím odborníkov, ktorý sa bude pripravovať zvládnuť organizáciu MVM na Slovensku a v konečnom dôsledku zorganizovanie Svetovej výstavy mačiek na Slovensku v r.2015.

Tajomníčka klubu p.Poláčková informovala prítomných o podmienkach vstupu do klubu.

 

7. Návrh podaný ZO SZCHM Bratislava 6 na zmenu podmienok Celoslovenskej súťaže chovateľov mačiek.

Návrh na novú súťaž objasnila predsedníčka ZO SZCHM Bratislava 6, p.Poláková. Podstata súťaže je podobná ako TOP 10 Whiskas Slovakia, berie sa do úvahy počet bodov ale tento sa delí počtom výstav. Titul Best in Variety je vylúčený, lebo išlo o diskrimináciu. Kategórie sú

ponechané. Vyhlasujú sa iba prvé 3 miesta. Bodovanie je upravené po konzultácii s Čechmi. Poháre venované do súťaže sú už u p.Polákovej. Súťaž je spravodlivejšia, pôsobila by viac motivačne. Súťaž TOP 10 WHISKAS SLOVAKIA bude ukončená a vyhodnotená p.Kmoškovou. Od 1.1.2006 bude prebiehať nová súťaž pod názvom BEST CAT SLOVAKIA.

Za: 8

p.Poláková  navrhla, že tento rok urobí testovacie kolo novej súťaže z podkladov p.Kmoškovej

Dr.Ivanková – v katalógu najbližšej MVM v Nitre budú uverejnené podmienky novej súťaže spolu s tlačivom, všetko bude uverejnené aj na Internete. 

 

8. Plán medzinárodných výstav mačiek na Slovensku od r.2005.

Kompletný návrh spracovala Dr.Ivanková a prítomní ho obdržali priamo na zasadnutí.

Otázka poriadania MVM ZO SZCHM Bratislava 1 má byť definitívne doriešená na aktíve v zmysle uznesenia komisie. Preto Dr.Ivanková vyzvala prítomných zástupcov jednotlivých ZO, aby sa vyjadrili ako boli ich členovia spokojní s priebehom MVM v Bratislave v dňoch 26.-27.2.2005. Návrh je treba doplniť o termín 19.-20.9.2015, usporiadateľom je ZO SZCHM Bratislava 3.

Ing.Máčajová – ZO SZCHM Bratislava 1 má záujem robiť aj ďalšie MV, nakoľko mali výstavné priestory v Ružinove len 1 vstupné dvere, je priestor problematický. Výstavný výbor vie, na čo si má v budúcnosti dať pozor pri realizácii MV, ZO chce posilniť výstavný výbor. Po utrasení boli na výstavu len pozitívne ohlasy. Finančne vyšli.

PhDr.Malíková – zastupuje ZO s nízkou členskou základňou – 20 členov. Členovia mali z výstavy dobrý pocit, priestor v Ružinove sa páčil, odozvy zo zahraničia boli pozitívne. Je sa od čoho odraziť. Radi by robili výstavu v spolupráci, lebo len pár ľudí v ZO je aktívnych.

Poláková – členovia boli spokojní, páčilo sa im, že si mohli sami vybrať klietku. Nevýhodou pri tomto spôsobe je, že poslední vystavovatelia mali problém. Výstavný výbor treba doplniť o profesionálov 

Poláčková – klietky by mali byť v každom prípade očíslované, všade boli z toho len problémy, stewardi mali problém nájsť konkrétneho vystavovateľa, vystavovateľ, ktorý neprišiel načas, nemal zvieratá spolu, že neboli klietky očíslované malo byť uvedené aj v katalógu výstavy. Číslovanie je väčšia práca pre výstavný výbor.

PaedDr.Ivanková – povinnosť očíslovať klietky nie je stanovené FIFe predpisom, avšak toto nebolo plánované, chyby boli pri príprave výstavy, jej priebeh bol dobrý. Českí vystavovatelia ďakovali, ale chyby nevideli.

Ing.Hradická – katalóg a plagát bol spracovaný na vysokej odbornej úrovni

Za realizáciu MVM ZO SZCHM Bratislava 1 podľa návrhu hlasovalo 7 prítomných

Proti: 1

Zdržali sa: 4

 

9. Postup pri organizovaní MVM podľa najnovších predpisov FIF.

Materiál obdržali prítomní priamo na zasadnutí.

 

10. Diskusia, rôzne

      Dr.Ivanková upozornila, že prebehli oblastné kolá súťaže mladých chovateľov. Celoslovenská súťaž, ktorá bude pokračovať medzinárodnou súťažou v Čechách sa bude konať v dňoch 12.-13.8.2005 vo Zvolene. Test súťaže bude pozostávať z 25 otázok a 25 fotografií plemien. Vekové kategórie sú dve, 1. – do 14 rokov , 2. – do 18 rokov. Víťaz Celoslovenského kola postúpi na medzinárodnú súťaž. Fotografie plemien odovzdala Dr.Ivanková tajomníčke komisie, súťažné otázky vyberie z pripravených Ing.Hradická, ktorá sa zúčastní osobne samotnej súťaže.

      Dr.Ivanková vstúpila do rokovania so Štátnym plemenárskym ústavom SR s Ing.Tranžíkom, ktorý ponúkol možnosť chovateľom prostredníctvom krvných testov overiť DNA a možnosť testovať mačky na PKD ochorenie. V rámci spolupráce sú ochotní poskytnúť všetky prístroje na vyšetrenie a požadujú z našej strany preplatenie tzv. primárnych testov, ktorých hodnota pre vyšetrenie PKD sa bude pohybovať do 10.000.-Sk a hodnota testov na DNA okolo 39.000.-Sk. Test na PKD by potom stál  chovateľa do 400.-Sk a test na DNA 1.200.-Sk. ŠPÚ je ochotný zvýhodniť ľudí, ktorí by sa podieľali na financovaní primárnych testov. Jednou z možností je osloviť firmy, ktoré sa zaoberajú výrobou krmív a chovateľských potrieb, na tento účel by sa mohol vytvoriť samostatný účet.

      Predsedníčka komisie je v rokovaní s majiteľom časopisu Kynologická Revue, ktorý ponúkol možnosť vydať raz, prípadne dvakrát do roka Ročenku pre mačky. Jednalo by sa o časopis, ktorý by si mačkári zostavili sami za každý kalendárny rok. Vytvorila by sa redakčná rada, do projektu by SZCH ani chovatelia nemuseli vložiť žiadne finančné prostriedky.

      Dr.Ivanková vyzdvihla kvalitu odborných článkov uverejnených v časopise Magazín chovateľa, ktoré sú na vysokej odbornej úrovni. Ich autormi sú Dr.Malíková, p.Medeková a predsedníčka ÚOK. Preto navrhla, aby aj redakčná rada spomenutej ročenky bola vytvorená z týchto prispievateľov.

      Boli oslovené jednotlivé ZO SZCHM prostredníctvom mailu k zapojeniu sa do súťaže „Najlepší slovenský chovateľ roka“. Súťaž prebieha a výsledky budú zverejnené pri príležitosti CV zvierat v Nitre v decembri 2005. 

      ÚOK sa zaoberala kritickými podnetmi zo strany niektorých členov ZO SZCHM Bratislava 6 zverejnenými na Internete. Veľké odozvy boli aj od chovateľov, ktorí sa pýtali, čo sa deje. Dr.Ivanková sa vyjadrila, že je zarazená, že sa takáto činnosť koná. Nemá pocit, že ÚOK nič nerobí, kým budú kolovať takéto reči, nepohneme sa z miesta. ÚOK sa dištancuje od takéhoto jednania niektorých členov ZO SZCHM a vyzvala aktérov, aby prestali s ohováraním, s poškodzovaním dobrého mena SZCH v očiach FIFe, ÚOK pre chov mačiek, jednotlivých chovateľov a funkcionárov OV SZCH Bratislava.

PhDr.Malíková – bolo by dobré, aby chovatelia mohli uverejňovať na internetovej stránke SZCH inzeráty a daľšie príspevky

Dr.Nipčová – vedenie SZCH nepovolilo zverejňovanie inzerátov, priamy vstup chovateľov na stránku SZCH je zablokovaný, nakoľko tu zverejňovali príspevky, od ktorých sa odborné komisie dištancovali, články je možné poslať cez tajomníčku komisie.

      V súvislosti s vydávaním certifikátov o priznaní titulov diskutovala p.Poláčková, ktorá navrhla, aby sa tituly aj naďalej zapisovali aj do PP. Certifikáty bude vydávať plemenná kniha počnúc r.1.1.2006.

      Dr.Ivanková informovala, že v tomto roku sa bude riešiť problém s klietkami pre MVM. V prvej fáze budú odkúpené klietky ZO SZCHM Bratislava 3, potom bude nasledovať objednávka u výrobcu p.Mocku. Zodpovední sú tajomník RR SZCH a predsedníčka komisie.

Klietky budú poskytované usporiadateľom výstav zdarma, bude však potrebné zriadiť fond opráv, do ktorého by mala prispievať každá organizácia, nakoľko vystavovatelia sú z každej ZO.

Dr.Malíková – je treba zvážiť, či odkúpiť klietky od ZO SZCHM Bratislava 3, či by nebolo istejšie dať vyrobiť hneď klietky väčšie, nakoľko Svetová výstava bude až v r.2015 a požiadavky ochranárov sa stále zvyšujú.

 

11. Uznesenie z Celoslovenského aktívu.

Celoslovenský aktív chovateľov mačiek

A. berie na vedomie :

  1. Správu o činnosti ÚOK a plemennej knihy za rok 2004
  2. Správu o chove mačiek na Slovensku za r.2004
  3. Informáciu z Generálneho zasadnutia FIFe
  4. Vyhodnotenie plnenia úloh z Celoslovenského aktívu v r.2004
  5. Informáciu o vytvorení KCH mačiek so sídlom v Bratislave
  6. Návrh podaný ZO SZCHM Bratislava 6 na zmenu podmienok Celoslovenskej súťaže chovateľov mačiek
  7. Plán medzinárodných výstav mačiek na Slovensku od r.2005
  8. Postup pri organizovaní MVM podľa najnovších predpisov FIFe
  9. Vyhlásenie súťaže „Najlepší slovenský chovateľ roka“ v časopise Magazín chovateľa. 

B. Ukladá ÚOK

  1. Zabezpečiť preklad všetkých dokumentov FIFe a tieto uverejniť na webovej stránke SZCH do 1.1.2006
  2. Zabezpečiť vyhodnotenie súťaže TOP 10 WHISKAS SLOVAKIA a počnúc 1.1.2006 zaviesť do praxe novú súťaž pod názvom BEST CAT SLOVAKIA.
  3. Nahlásiť na FIFe kalendár MVM do roku 2015 podľa predloženého návrhu
  4. Vydelegovať na Celoslovenskú súťaž mladých chovateľov vo  Zvolene za odbor chovu mačiek podpredsedníčku komisie p.Ing.Hradickú
  5. Informovať Ing.Tranžíka zo ŠPÚ SR o záujme chovateľov mačiek o testy na PKD a DNA a preplatenie tzv. primárnych testov formou oslovenia sponzorov
  6. Vydať Ročenku pre mačky v spolupráci s časopisom Kynologická Revue na náklady majiteľa časopisu. Do redakčnej rady treba menovať pp. PhDr.Malíkovú, Medekovú a Dr.Ivankovú.
  7. Zabezpečiť priznávanie certifikátov všetkých titulov plemenou knihou SZCH na špeciálnych tlačivách, podľa návrhu p.Polákovej od 1.1.2006. Tituly sa budú naďalej vpisovať aj do preukazov o pôvode.
  8. Po zakúpení a výrobe klietok pre mačky zriadiť fond opráv, do ktorého budú prispievať všetky ZO SZCHM na Slovensku.

C. ukladá ZO SZCHM:

1.       Prispievať aktuálnymi informáciami na webovú stránku SZCH prostredníctvom

tajomníčky komisie

2.       Viesť chovateľov mačiek k dodržiavaniu Chovateľského poriadku

 

12. Záver – PaedDr.Ivanková poďakovala prítomným za účasť a aktív ukončila.

 

Zapísala: RNDr.Nipčová

 



hlavná stránka>

© 2004 SZCH | WEBMASTER> | ako domovská stránka> | mail> |